Cilj je projekta probno uvođenje NOMAS kliničkog postupka za dijagnostiku teškoća hranjenja-sisanja-gutanja u novorođenčadi. Uz to, procijenit ćemo učestalost teškoća hranjenja u novorođenčadi uključene u projekt te provesti dodatnu edukaciju medicinskog osoblja s naglaskom na ranome uočavanju i prepoznavanju znakova stresa u novorođenčeta i razlikovanju različitih teškoća hranjenja.
NOMAS je dijagnostička metoda koju specijalizirani logopedi redovito primjenjuju u suvremenim rodilištima, novorođenačkim jedinicama intenzivne skrbi i pedijatrijskim klinikama širom svijeta, dok je u Hrvatskoj ona još uvijek nedostupna. Procjenjuje se da privremene ili trajne teškoće hranjenja ima oko 20 posto zdrave novorođenčadi i čak do 85 posto novorođenčadi i male dojenčadi s različitim zdravstvenim teškoćama. Zaključujemo da u Republici Hrvatskoj vjerojatnost za nastanak takvih teškoća ima najmanje 3500 novorođene djece godišnje.
Projekt će se realizirati suradnjom stručnjaka Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta, Zavoda za neonatologiju i intenzivno liječenje KBC-a Zagreb, Odjela za neonatologiju, Klinike za ginekologiju KB „Sveti duh“ i nekoliko eminentnih svjetskih stručnjaka koji tu metodu u svojem radu redovito primjenjuju. Realizacija projektnih ciljeva olakšat će planiranje dijagnostičkih potreba i usvajanje novih specijalističkih znanja, no vjerujemo da će neizravno pridonijeti i jačanju svijesti o psihološkom značenju rane dijagnostike.
Rano prepoznavanje i tretiranje teškoća hranjenja pridonosi uspješnome dojenju, kvaliteti interakcije majka-dijete, razvoju komunikacije i govora, uklanjanju strahova i neizvjesnosti u pogledu djetetova zdravlja i omogućuje nesmetanu radost i užitak u povodu djetetova rođenja. Samim time smatramo da ima nemjerljivu važnost.